ارز چیست ؟

ارز چیست | تجارت فارس | فارس تریدینگ

ارز چیست | تجارت فارس | فارس تریدینگ

در این مقاله از سایت تجارت فارس به مقوله ارز چیست میپردازیم. پس با ما همراه باشید:

فرض کنید ایران از کشورهای اروپایی عضو یورو کالاهایی نظیر دستگاه تراشکاری، تراکتور، اتومبیل و غیره را وارد نموده است. صادرکنندگان این کالا ها علاقه مندند که پول کشور خودشان یعنی یورو را دریافت نمایند. در حالیکه واردکنندگان در ایران، ریال در اختیار دارند. در چنین شرایطی واردکننده ایرانی بایستی در بازار ارز، ریال بدهد و یورو دریافت نماید.

همین طور اگر وارد کنندگان ایرانی از پاکستان برنج وارد کنند، صادر کنندگان این کالا در پاکستان یا روپیه که پول کشورشان می باشد را می خواهند و یا پول کشورهایی که در صحنه بین الملی از قدرت پرداخت لازم برخوردار هستند. مثل دلار، پوند، یورو، و… اگر ایران به کشورهای آسیای مرکزی پسته یا محصولات پتروشیمی صادر کند، انتظار دارد یا ریال دریافت کند و یا پول کشورهایی که اعتبار بین المللی دارند.

با توجه به مثال های فوق الذکر ارز را می توان به صورت زیر تعریف کرد:

کلیه وسایل پرداخت خارجی، اعم از اسکناس، مسکوت، سفته، برات و حواله را ارز گویند.

بنابراین با توجه به این تعریف روپیه برای ایرانیان یک نوع ارز است، زیرا با آن می توان کالاهای مورد نیاز را از پاکستان خریداری کرد. همین طور یورو از نظر ما ایرانیان یک نوع ارز محسوب می شود، زیرا می توانیم بابت کالاهای خریداری شده از اروپا با آن پرداخت نماییم. پس به طور کلی می توان گفت که پول های تمام کشورهای دیگر برای ما ارز محسوب می شود.

بازار ارز

کشور های مختلف دارای پول های متفاوتی هستند. به طور مثال در ایالات متحده آمریکا دلار، در ایران ریال، در انگلستان پوند، در ژاپن ین، در روسیه روبل و در برخی از کشورهای اروپایی یورو در جریان و رایج است. اگر این کشورها بخواهند با یکدیگر مبادلات تجاری و مالی داشته باشند، می بایست بهای کالاها و خدماتی را که وارد نموده اند، به پول همان کشورها پرداخت کنند.

به طور مثال اگر ایرانیان از انگلستان اتومبیل وارد کنند، می بایست بهای آن را به پوند پرداخت نمایند. در چنین شرایطی است که واردکننده ایرانی می بایستی در بازار ارز، ریال بدهد و پول کشوری را که از آن کالا وارد کرده است، دریافت نماید.

مثلا برای دریافت یک پوند می بایستی ۱۶۴،۹۰۰ ریال بدهد و یا برای یک یورو می بایستی ۱۳۶،۰۰۰ ریال و یا برای یکصد ین ژاپن ۱۰۵،۴۶۰ ریال پرداخت کند. با توجه به مثال های فوق می توان نوشت:

۱۶۴،۹۰۰ ریال= یک پوند

۱۳۶،۰۰۰ ریال= یک یورو

۱۰۵،۴۶۰ ریال= یک صد ین ژاپن

با توجه به مطالب مذکور نرخ ارز را می توان به صورت زیر تعریف کرد:

تعداد واحدهای پول داخلی برای خرید یک واحد پول خارجی را نرخ ارز می گویند که در بازار ارز و به وسیله عرضه و تقاضای ارز تعیین می شود.

در واقع بازار ارز یک بازار بین المللی است که در آن پول یک کشور می تواند با پول کشورهای دیگر مبادله شود. نظیر هر بازار دیگر، در بازار ارز نیز نرخ ارز بستگی به عرضه و تقاضای آن دارد. اما سوالی که مطرح می شود این است که تقاضا  و عرضه ارز چگونه و به وسیله چه اشخاصی صورت می گیرد؟

با تجارت فارس همراه باشید در مقاله بعد راجب عرضه و تقاضای ارز به طور کامل و مفید خواهیم گفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *