تقاضا و عرضه ارز

تقاضا و عرضه ارز | تجارت فارس | فارس تریدینگ

تقاضا و عرضه ارز | تجارت فارس | فارس تریدینگ

در این مقاله از سایت تجارت فارس به تقاضا و عرضه ارز میپردازیم. با ما همراه باشید.

تقاضای ارز

چنانچه تمایل به مصرف کالاهای آلمانی در ایران افزایش یابد، به منظور وارد کردن کالاها می‌بایستی یورو داشته باشیم. در چنین شرایطی تقاضا برای یورو افزایش می یابد. همین طور اگر برخی از مردم ایران به منظور گذراندن تعطیلات و یا تحصیلات کشور انگلستان را انتخاب کنند، پوند لازم دارند. در این صورت تقاضا برای پوند در ایران افزایش می یابد.

پس مشاهده می شود با افزایش تقاضا برای کالاها و خدمات خارجی، تقاضا برای پول خارجی ارز نیز افزایش می یابد. اما تقاضا برای ارز نیز نظیر هر کالاهای دیگر با نرخ ارز رابطه عکس دارد. چرا؟ فرض کنید قیمت هر پوند در بازار ایران ۱۴،۰۰۰ ریال باشد. چنانچه قیمت یک اتومبیل انگلیسی ۱۰،۰۰۰ پوند باشد. ارزش ریالی آن برای ایرانی ها ۱۴۰،۰۰۰،۰۰۰ریال تمام می شود. اما اگر ارزش برابری پوند در برابر ریال به ۱۳،۰۰۰ ریال کاهش یابد، در این صورت قیمت ریالی اتومبیل انگلیسی در ایران به ۱۳۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال کاهش می‌یابد. مشاهده می شود با کاهش نرخ برابری پوند در برابر ریال، قیمت اتومبیل های انگلیسی نیز در ایران کاهش پیدا می‌کند. در صورتی که اتومبیل های انگلیسی از نظر کشش قیمتی تقاضا، جذابیت داشته باشند، در این صورت با کاهش قیمت ریالی اتومبیل تقاضا برای آن در ایران افزایش یافته و در چنین شرایطی تقاضا برای بماند انگلیس نیز افزایش می یابد. مشاهده می گردد به این نرخ پوند به ریال (نرخ ارز) و مقدار تقاضای آن یک رابطه عکس وجود دارد. با افزایش نرخ ارز تقاضا برای آن کاهش می‌یابد و برعکس.

تقاضا و عرضه ارز | تجارت فارس | فارس تریدینگ

تقاضا و عرضه ارز | تجارت فارس | فارس تریدینگ

عرضه ارز

عرضه ارز با نرخ ارز رابطه مستقیم دارد. یعنی اگر نرخ ارز افزایش می یابد عرضه ارز نیز افزایش می یابد، عرضه ارز نیز افزایش پیدا می کند. اما چرا؟ زیرا چنانچه تمایل مردم انگلیس به مصرف کالای ایرانی مثل پسته، فرش و تولیدات پتروشیمی و یا مسافرت به ایران افزایش یابد. در آن صورت برای خرید این کالاها و خدمات پوند را عرضه و ریال تقاضا می کنند.

چنانچه قیمت هر کیلو پسته در بازار ایران ۳۹،۰۰۰ ریال و نرخ برابری هر پوند در برابر ریال نیز ۱۳،۰۰۰ریال باشد. در این صورت ساکنین انگلستان برای خرید هر کیلو پسته می بایستی۳ پوند پرداخت نمایند. (هزینه حمل و نقل و بیمه صفر در نظر گرفته شده است). در حالیکه اگر هر پوند در مقابل ریال برابر ۱۲،۰۰۰ریال باشد. برای هر کیلو بسته می‌بایستی ۳.۲۵ پوند پرداخت گردد.

مثال بالا نشان می دهد که با کاهش نرخ برابری پوند در مقابل ریال، تعداد واحدهای پوند پرداخت افزایش می یابد. و چنانچه کالاهای مذکور در انگلستان کشش پذیر باشند. تقاضا برای آن کاهش یافته و در نتیجه عرضه پوند نیز کاهش می یابد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *