حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی | تجارت فارس | FarsTrading

حمل و نقل دریایی یکی از روش های دیرینه حمل و نقل بوده. که پیشینه آن به به چند هزار سال پیش بر می گردد. امروزه ۸۰ % از کل حمل و نقل دنیا از طریق دریا انجام می شود. این نوع از حمل و نقل با توجه به کاهش هزینه های جابه جایی کالا در حجم بالا همواره مورد توجه صاحبان کالا بوده و هست. ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی آن و دارای ۲۷۰۰ کیلومتر مرز آبی و قرارگیری آن بر سر مسیر کریدورهای ترانزیتی شمالی و جنوبی از جمله مزیت‌های جغرافیایی ایران در حوزه تجارت دریایی به حساب می آید.

حمل و نقل دریایی | تجارت فارس | FarsTrading

مزیت های حمل و نقل دریایی

صاحبان کالا برای کاهش هزینه های خود و توان رقابت در بازار عرضه کالا همیشه دنبال راهی برای کاهش هزینه های جا به جایی بوده اند. باید گفت که این نوع حمل و نقل نسبت به حمل و نقل ریلی، زمینی و هوایی بسیار کم هزینه تر بوده. از دیگر مزیت های این نوع حمل و نقل که باعث متمایز کردن آن نسبت به دیگر روش های حمل و نقل میشود، جابه جایی کالا در حجم بالاست.اما باید به این نکته توجه داشت که زمان جابه جایی کالا  یا ترانزیت تایم بر کیفیت و بازار عرضه تاثیری نداشته باشد.

 

حمل و نقل دریایی | تجارت فارس | FarsTrading

روش های حمل و نقل دریایی

به طور کلی میتوان آن را به دو روش مستقیم و غیر مستقیم تقسیم بندی کرد. در روش مستقیم همان طور که اسمش پیداست. کالا در بندر مبدا بارگیری می شود. و بدون توقف یا تغییر کشتی و کانتینر به مقصد حمل می شود. ولی در غیر مستقیم اینطور نیست. و کالای شما ممکن است در طول مسیر از کشتی به کشتی دیگر و یا حتی از کانتینری به کانتینر دیگر منتقل شود. و باعث طولانی شدن زمان جابه جایی کالا  یا ترانزیت تایم شود.

تجارت فارس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *