عوامل موثر در ارزش ارز

عوامل موثر در ارزش ارز | تجارت فارس | فارس تریدینگ

در این مقاله از سایت فارس تریدینگ به عوامل موثر در ارزش ارز خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

شرایط اقتصادی و سیاسی متعددی بر قیمت ارز تاثیر دارند. که مهمترین آنها نرخ بهره تورم و ثبات سیاسی است. علاوه بر این، دولت ها بعضی مواقع در بازار ارز مشارکت می‌کنند تا بر ارزش ارز خود تاثیر بگذارند. و با سرازیر کردن پول داخلی خود به بازار با هدف با این آوردن قیمت و یا با خرید ارز به منظور بالا بردن قیمت ها در کار بازار ارز مداخله می نمایند.

این کار مداخله بانک مرکزی نامیده می شود

هر یک از این عوامل بعلاوه سفارشات بزرگ بازار می‌تواند موجب ناپایداری شدید در قیمت‌های ارز شوند. هر چند که اندازه و حجم معاملات بازار ارز اداره بازار را توسط هر کس  برای هر مدت زمانی غیر ممکن می سازد. منحنی های عرضه و تقاضای ارز یک کشور در طول زمان جابجا میشود. به همین انتقال باعث بروز تغییرات دائمی نرخ ارز خواهد شد. این جا به جایی ممکن است بر اثر:

*تغییر سلیقه مردم نسبت به تولیدات داخلی و خارجی

*رشد متفاوت اقتصادی

*تفاوت نرخ های تورم در کشورهای مختلف

*تغییر در نرخ های بهره

*تغییر در انتظارات

*مداخلات بانک مرکزی جهت انجام سیاستهای پولی و … به وجود آید.

عوامل موثر در ارزش ارز | تجارت فارس | فارس تریدینگ

معامله گران اصلی در بازار ارز

عمده ترین فعالان این بازار بانک ها می باشند. فارکس،  بازار بین المللی به حساب می آید، به این دلیل که معاملات بین دو شریک یا دو بانک توسط تلفن یا از طریق شبکه ای الکترونیکی انجام می گیرد. بازار فارکس یک بازار بین بانکی نامیده می شود. به این دلیل که بازیگر کهنه این بازار همانا بانک ها اعم از (تجاری، مرکزی و سرمایه گذاری) بوده‌اند. اما در در حال حاضر بازیگران این بازار علاوه بر بانک‌ها، شرکت‌های چند ملیتی، تاجران، شرکت های بیمه، شرکت های صادرات و واردات، صندوق های بازنشستگی، سفته بازان، کارگزاران و اشخاص حقیقی هستند. عواملی را که در این بازار نقش دارند و سبب افزایش یا کاهش قیمت ها می شوند به پنج دسته تقسیم نموده:

  1. دولت ها
  2. بانک ها
  3. شرکت های تجاری
  4. معامله گران روزانه
  5. افراد عادی

دولت ها با توجه به سیاست کلان اقتصادی کشور خود به طور خاص و اقتصاد کلان جهان به طور عام مهمترین نقش را در تعیین قیمت ها به خصوص قیمت ارز ها بر عهده دارند.

آنها با ارائه اوراق قرضه دولتی و تعیین ارزش و میزان سود آنها، تعیین میزان بهره خزانه داری و بانک مرکزی تصویر بودجه و محاسبه افزایش و کسری آن، سیاست های گمرکی و بازرگانی، قوانین کار و دیگر پارامترهای عدیده سرنوشت بازارها را تعیین می کنند. به تبع آنها بانک‌ها با مشاوره کارشناسان اقتصادی خود و تحلیل بنیادی پارامتر های اقتصادی اقدام به برخی معاملات کرده و به نوبه خود در نوسانات قیمت ها سهیم هستند.

شرکت های تجاری توسط صادرات و واردات کالا به ویژه کالاهای اساسی نظیر مواد غذایی نقش خود را در میزان عرضه و تقاضا برای ارزهای شخصی ایفا می کنند. مسلما در کشوری که صادرات بر وارداتش بچربد واحد پول آن کشور در مورد تقاضای بیشتری در سطح جامعه قرار می گیرد. زیرا دیگر کشور ها ملزم به تهیه آن ارز جهت خریداری و وارد کردن کالا از آن کشور هستند.

از سوی دیگر کشوری که موازنه صادرات و واردات آن به سود واردات سنگینی کند، مجبور به کاهش ارزش واحد پول خود بوده تا کالاهای خارجی و وارداتی برای مصرف‌کننده داخلی گرانتر تمام شده و مصرف کننده داخلی را به استفاده از کالاهای داخلی تشویق نمایند و بدین ترتیب بتواند تعدیلی در میزان واردات و صادرات به وجود آورد.

بعد از این سه گروه، نوبت به معامله گران روزانه می رسد. معامله گران روزانه نیز به نوبه خود جهت کسب منفعت از نوسانات روزانه سهم خود را در میزان عرضه و تقاضا ایفا می کنند.

عامل آخر افراد عادی هستند که اصولاً به‌طورحرفه‌ای به بازار سر و کاری ندارند ولی به جهت رفع نیازهای روزمره خود اقدام به خریداری کالاها و ارزهای مورد نیاز خود می کنند به عنوان مثال جهانگردی که برای تعطیلات آخر هفته یا آخر سال خودتی مسافرت به کشور دیگری اقدام به خریداری ارز کرده و بدین ترتیب در میزان عرضه و تقاضا در رابطه با آن ارز در بازار جهانی سهم خود را ایفا می کند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *